Blog ve Soru İşareti - Dijital Pazarlama Uzmanı

Blog ve Soru İşareti

mm

Selamlar dostlar, bugün sizlerle blog açmanın faydalarını konuşacağız. Öncelikle Blog nedir buradan başlayalım. Blog size ait yani kişisel bir web alanı. Normal bir web siteden daha farklı bir tasarıma ait bir şekilde tasarlanıyor. Bunu şöyle anlatabilirim. Normal bir okul defteri ile günlük gibi düşünebilirsiniz.

Blog = Günlük diyebilirsiniz. Kendi kişisel görüşlerinizi fikirlerinizi ve hayatınızda yaşadığınız deneyimleri paylaşacağınız yer. Tabi bunu neden açık bir ortamda yapacağım sorusu oluşabilir. Tabi bu blog yapısı belki size uzak gelebilir ama aslında hiçte uzak değilsiniz. Milyonlarca kullanıcısı olan Twitter bir mikroblog sitesidir. Kendi alanınızda özgürce yazı yazabileceğiniz deneyimlerinizi farklı kitlelere ulaştırabileceğiniz bir alan. Peki neden mikro? Çünkü Twitter’da 140 karakter sınırı var.

Twitter gibi bir çok blog ortamı mevcut. Wordress, Tumblr ve Blogger gibi alanlar mevcut. Buralarda başka bloggerlar ile tanışabilir ve iletişime geçebilirsiniz. Bunları bir kenera bırakıp neden bir blog sahibi olmalısınız ona geçelim.

Blog açmanın size getireceği şeyler ;

  • Çevrenizi genişletebilir yazılarınızı başka kişiler ile paylaşabilir ve bir fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.
  • Otorite sahibi olabilirsiniz, sizi takip eden insanları yönlendirebilir ve saygı kazanabilirsiniz.
  • Okuma ve yazma alanında kendinizi geliştirir ve bu alan üzerinde ilerleyebilirsiniz.
  • Notlarınızı paylaşarak pratik yapmış ver eğitim tazelemiş olursunuz.
  • Para kazanabilirsiniz.
  • Yeni insanlar ile tanışabilirsiniz. Ve organizasyonlar düzenleyebilirsiniz.

Bir blog açmadan önce ne üzerine açacağınıza karar vermeniz gerekiyor. İlgi alanınız yada sevdiğiniz bir konsept üzerinde açabilirsiniz. Bunu belirlemek kitle edinmeniz açısında büyük bir önem sarf ediyor. Belirleyeceğiniz konsept üzerinden insanlara bilgi vererek yada deneyimlerinizi paylaşarak çevre edinebilir kitleler oluşta bilirsiniz.

Blog açarken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu alan adı seçimi. Yapacağınız konsepte göre alan adı seçimini çarpıcı yada akılda kalıcı seçebilirsiniz. Kişisel bir blog açıyorsanız isim soy isim alan adlarını tercih etmenizi öneririm.

Blog sahibi olmak insana huzur ve sevinç verir. Hayatınızda ki iyi anları, kötü geçen deneyimleri mutlu anları paylaşmak. Telefonuzdan yada notebookdan yazmak. Çayınızı yudumlarken gelen ilham ile yazmak gerçekten paha biçilemez bir şey.

Sizi bir blog açmaya davet ediyorum ve esenlikler diliyorum.