Çalışmak ve Çalışmak - Dijital Pazarlama Uzmanı

Çalışmak ve Çalışmak

mm

Selam arkadaşlar bugün sizlere verimli çalışmakla ilgili bildiklerimden bahsedeceğim, sizlere de yararlı olması dileğiyle. Çalışmak çok değişik bir aktivite aslında her insana göre çalışmak farklıdır. Kimisi insan sınava son gece çalışır tüm bilgilerin böyle kalacağını ve sınavının iyi geçeceğini düşünür. Kimisi son 1 hafta çalışır kimisi ise her gün. Peki hangisi daha verimlidir?

Küçüklüğümüzden beri öğretmenlerimiz hep aynı tavsiyeyi vermiştir, günde 3 soru çözseniz ayda şu kadar soru yapar. Bizde hep şunu demişizdir hocam ben pazar günleri o kadar soru çözüp işi bitiriyorum. Halbuki bunun doğru olmadığını söylerler biz ise doğru görürdük.

Verimli çalışmak ile ilgili bir kaç kitap okudum ve sanırım 30’a yakın makale inceledim. Ve 2 senedir verimli çalıştığımı düşünüyorum. Verimlilikten daha çok düzenli çalışıyorum bu çalışma şeklide verimlilik olarak geri dönüyor diyebiliriz.

Sürekli çalışmaktansa az ve çok çalışmayı tercih ediyorum. Belirlediğim konularda günlük 15 ile 20 dakika arası çalışarak diğer konuya geçiyorum. Bunu her gün yaparak önceki gün ki verimi tazeliyor yeni veri katıyorum kendime. Tabi bu çalışma sistemine alışmak kolay olmadı. Hayatım dijital ortamda geçtiği için kendime yardımcı programlar bulmakla başladım öncelikle. Programlar ile düzenli çalışmayı kendime alıştırdım.

OneNote uygulaması ile kampüs’te işlediğimiz dersleri ders ve günlük şeklinde yazıyorum ve buda hem konuya hakim olmamı hemde verimli çalışmama yarıyor. Belirlediğim konulardaki çalışmalarımı her zaman ders olarak görür öyle not ederim. Her gün 20 dakikalık periyotlar ile çalışır bunları ders olarak görür not ederim.

Her gün en az kendime 5 bilgi katar bunları blogum da yayımlarım. Ve kendime her gün bilgi edinmeyi şartlar bunu anlatacak kadar anlamayı empoze ederim. Ve kendi bilgilerimi tekrar etme ve pekiştirme acısından eğitimlerimi video’ya kaydedip yayımlıyorum. Açıkçası şuna inanıyorum bir konuyu anlatabilecek kadar biliyorsanız onu gerçekten biliyorsunuz demektir. O yüzden iş hayatınızda ve akademik hayatta her zaman ön planda anlatıcı olursanız siz kazanırsınız.

Bu verimli çalışma serüveninde kullandığım ilk program tabi ki bir çok yerde bahsettiğim OneNote uygulaması. OneNote kullanmadan önce ne yapıyormuşum diyorum bazen. Alt kısımda çalışma mantığımla ilgili bir resim paylaştım inceleyebilirsiniz.

Resmi Görüntüle

onenotesayfa

Bu şekilde ders notlarımı yada çalışma notlarımı telefonum ile senkronize ederek boş vakitlerimde tekrar ediyorum. Çalışmalarımı periyotlara ayırmam da yardımcı olan bir aracım daha var alt kısımda gördüğünüz zamanlayıcı. Bunu 20 dakika’ya kurarak konularımı 20’şer dakika ile çalışıyorum. Bununla ilgili bir makale okumuştum sanırım verimli çalışma süresi ideal olarak 14 dakika olarak belirlenmişti. Fakat ben bu süreyi az bulduğum için kendimi 20 dakika’ya sabitledim.

Resmi Görüntüle

zamanlayıcı

Verimli çalışmanız dileğiyle, esen kalın.