Etkili Reklam Görselinde Bulunması Gereken 5 Detay - Dijital Pazarlama Uzmanı

Etkili Reklam Görselinde Bulunması Gereken 5 Detay

Kaynak

Bu içerik Oğuz Veli Yavaş tarafından oluşturulmuştur. İçeriğin orijinal haline buraya giderek ulaşabilirsiniz. İçerikle ilgili bir sorun, problem ve hata görüyorsanız. info@enesusta.com.tr adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Mark Twain’in çok güzel bir sözü vardır: “Birçok küçük şey, doğru reklam ile büyük yapılmıştır.” Her gün onlarca reklam görüyor, bazılarını aklımıza kazıyor, bazılarını ise saniyeler içinde unutup gidiyoruz. Peki küçük şeyleri çekici hale getiren detaylar nerede saklı? Doğru bir reklamda bulunması gerekenler neler? Reklam görseli hazırlama önemli bir etken mi?

Radyo veya podcast gibi sesli bir yayın üzerinden reklamlarınızı yayınlamadığınız sürece bir reklamda insanların ilk dikkatini çeken şey görselin kalitesi, verilen mesaj ve hedef kitlenin ilgisini çeken detaylardır. Bu yüzden den reklam görseli hazırlama, birçok yayın türünde reklamınızı efektif bir pazarlamaya çeviren önemli unsurların başında gelir. Peki reklam görselleri hazırlanma aşamasında hangi noktalarda ayrılır?

 

Doğru Reklam Görseli Hazırlama – 5 Önemli Detay

Doğru Rakip Analizi: Reklamını yaptığınız ürün veya hizmette tek bir firma değilseniz, reklamınızı efektif olarak kullanmanız ve rakiplerinizin reklamlarından ayrılarak ön plana çıkmanız, kendinizden söz ettirmeniz gerekir. Bunu yapmanın en etkili yolu da doğru şekilde yapılmış bir rakip analizi ve çıkartılan detaylardan geçmektedir.

 

7 Adımda Doğru Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Daha önce rakip analizi konusunda yazmış olduğum yazıya yukarıdan ulaşarak, analiziniz sırasında yapmanız ve not almanız gereken detayları bulabilirsiniz. Görsellerde ise rakiplerinizden ayrılmanız için özellikle dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Rakip reklamlarında kullanılan renk tonlarından farklı mısınız?
 • Müşteri olarak reklam görselinizi ilk defa gördüğünüzde aklınıza ilk olarak hangi marka geliyor?
 • Rakiplerinizin reklam çalışmalarından hangi noktalarda farklısınız?

 

Ürün veya hizmetinizi daha önce anlatılmamış bir şekilde mi ifade ediyorsunuz?
Tüm bu soruları yanıtlayarak reklam görsellerinizi, rakip firma çalışmaları ile kıyaslayarak tekrar tekrar gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Görsel Kalitesi: Hazırlamış olduğunuz reklam görselini hangi mecra için hazırlıyor olursanız olun, görselinizin yüksek kalitede olması her zaman için tüm hedef kitlenize kaliteli reklamlar göstermenizde faydalı olacaktır. Özellikle dijital reklamlarda Mac kullanıcıları gibi retina ekran kullananları da göz önünde bulundurmak istiyorsanız, görsellerinizi her daim yayınlanan boyutunda en az 2 kat daha büyük olarak yüklememizde fayda var.

 

görsel reklam örnekleri - reklam görseli hazırlama - reklam görselleri

 

Görsel Metinleri: Birçok reklamveren, reklam görselleri içerisinde sunmuş olduğu hizmet veya ürün ile ilgili kampanya ve fırsatları metin şeklinde sunmaya özen gösterir. Bu, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi görseldeki en dikkat çekici noktalardan biridir.

Reklam vermenizin ana amacını oluşturan kampanya ve fırsatınızı, görsel içerisinde sunarken şu noktalara dikkat etmeniz, daha çok etkileşim almanız ve doğru bir pazarlama stratejisi için faydalı olacaktır.

 • Metniniz görselde sunmak istediğiniz detaylardan bir adım öne geçiyor mu?
 • Reklam görselinize bakan kullanıcı ilk olarak kampanyayı görüyor mu?
 • Doğru Facebook reklam verme için metnin boyutu görsel boyutunun yüzde 20’sinden az mı?
 • Metin rengi, görsel detayları arasında öne çıkıyor mu?
 • Metinde hedef kitlenizin ilgisini çekecek bir konu var mı?
 • Asıl vurgulanmak istenen kelimeler, diğer metinlerden ayrılıyor mu?

Konu Seçimi: Reklamınız için ayırdığınız bütçeyi verimli kullanabilmenin en etkili yolu, özellikle de sosyal medya için, etkileşim alabilecek reklam görseli hazırlamaktan geçmektedir.

 

Etkileşimli İçerik Üretmenin 3 Kuralı

Daha önce bu konuda yazmış olduğum içeriğe yukarıdan ulaşarak hem reklam görselleriniz hem de sosyal medya yönetimi içerisinde kullanabileceğiniz detaylara bakabilirsiniz. Ayrıca reklam görseli hazırlama sürecinde aşağıdaki noktaları da göz önünde bulundurarak, reklamınızdan daha çok verim alabilirsiniz.

 • Seçtiğiniz konu hedef kitlenizin ilgi göstereceği türde mi?
 • Güncel bir konu üzerinden mi reklam görseli hazırlandınız?
 • Reklam görselinizde mizah unsuru var mı?

 

Karar Verme Süreci: Reklam vermenizin en önemli nedenlerinden biri de insanların karar verme sürecini hızlandırmaktır. Doğru bir reklam hedeflemesi yaptıysanız, reklamınız cidden o ürün veya hizmete ihtiyaç duyan kişilere gösterilecektir. Halihazırda düşünme sürecinde olan müşterinin karar verme sürecini görselinizde hızlandırmanız, reklamınızı etkili yapan nadir unsurlardan biridir.

 

reklam görseli hazırlama - görsel reklam - reklam görseli nasıl hazırlanır

 

Reklam görseli hazırlama esnasında halihazırda başka markaların da sunduğu bir ürün veya hizmet ile ilgili çalışma yürütüyorsanız aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz, müşterilerinizin karar verme sürecinde etkili olacaktır.

 • Görselinizde kullanıcılar karar vermeye itecek indirim, ekstra özellik gibi detaylar var mı?
 • Müşterilerinize sunmuş olduğunuz görselde, ürün detayları müşteriyi tatmin edecek düzeyde mi?
 • Kullanıcı, yalnızca reklamınıza bakarak ürünü satın almaya karar verebilir mi?

 

Tüm bu adımları doğru şekilde yaptığınıza emin olduktan sonra reklam çalışmanızın başarılı olmaması için hiçbir neden göremiyorum. Yine de reklamınızdan tam anlamıyla performans alabilmek için aşağıda önerdiğim yazılara da reklam içeriğiniz ve reklam vereceğiniz platformunuza göre göz atmanız faydalı olacaktır.

 • Instagram Reklam Verme Rehberi
 • Facebook Reklam Verme Rehberi
 • Facebook Hedef Kitle Oluşturma