Facebook, Blog olabilir mi? - Dijital Pazarlama Uzmanı

Facebook, Blog olabilir mi?

mm

Merhabalar

Bugün sizlere dünyanın en popüler sosyal medya ağı olan Facebook’da bir blog nasıl oluşturulur bundan bahsedeceğim. Aslında Facebook’un bu girişimi 2015’in sonlarında başladı. Facebook her geçen gün gelişerek daha farklı mecralara farklı şekilde girmeye çalışıyor ve portalı daha interaktif kullanıma açıyor diyebilirim. Video portalının gelişmesi ve yenilenmesi, gruplarda satışın başlanması ve messengerdan para gönderme, oyun oynama gibi özelliklerin eklemesi Facebook’un yeni farklı kullanım amaçlarına hitap ettiğini gösteriyor.

Artık Blog kültürü hayatımıza yer etmiş bir kavram. İnternet kullanıcılarının bir çoğunun bir Blogu mevcut. Blog aslında bir porfolio yada kartvizit oldu hayatımızda. Anılarımızı, bilgilerimizi ve deneyimlerimizi yazıyorum. Hal böyle olunca insanlar Bloglarını paylaşıyor ve etkileşime giriyorlar. Öyle olacak ki Facebook’da bu durumu fark etmiş ve bir atılım yapmaya başlamış.

Facebook ilk kurulduğundan beri aktif olan Not’lar bölümünü bir Blog tabanına geçirmeye çalışıyor. Sayfaları bir kişisel blog’a dönüştürmeye hazırlanıyor. Sayfaları artık markalar ve şirketler değil bloggerlarda kullanabilecek. Yıllardır Facebook’da olan Notlar bölümü gelişerek aynı bir blog yapısına dönüşmüş. Şimdi sizlerle beraber bir Facebook sayfasını nasıl bir Blog şekline sokarız bundan bahsedeceğim kısaca.

Öncelikle bir Facebook sayfası oluşturmamız gerekiyor. Bu Facebook sayfasının kategorisi istediğiniz gibi olabilir fakat bir Blog açacaksanız ve bu kişisel olacaksa bu kategoriyi Blog Yazarı olarak yapmak en uygunu olacaktır.

Resmi Görüntüle

Sayfamızı oluşturduktan sonra yapmamız gereken ilk iş sayfamızın kapak resmi ve profil resmini değiştirmek. Bu sizin tercihinize kalmış bir şey, Blogunuzun arayüzü olarak değerlendirebilirsiniz bu durumu.

Resmi Görüntüle

Daha sonrasında Blogumuzun hakkımızda kısmını oluşturmamız gerekiyor. Bu kısım yine size özel olarak gelişen firma, kişisel yada marka şeklinde dolduracağınız bölüm.

Resmi Görüntüle

Kişisel olarak kullandığınız bir Blog oluşturma kanaatinde iseniz kişisel hesaplarınızı da buraya bağlayabilirsiniz. Twitter, Instagram ve diğer çeşitli ağları. Bunları uygulama olarak bağlayabilmeniz için Sayfalar bölümüne gelerek sayfanıza giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken işlem, arama bölümüne InstagramTab yazarak uygulamaya girmek olacak daha sonrasında Instagram hesabınıza giriş yaparak ekleme işlemini yapabilirsiniz.

Resmi Görüntüle

Instagram gibi diğer sosyal medya hesaplarınızı da ekleyebilirsiniz Youtube ve Twitter örneği alt kısımda mevcut.

Resmi Görüntüle

Daha sonrasında bu uygulama bölümlerine kişisel olarak yaptığınız kapak resimlerini koyabilir daha güzel bir görüntü elde edebilirsiniz. Bunu yapmak için Sekmeleri yönet > Uygulamaları Yönet > Uygulama Ayarları > Özel Sekme Görüntüsü bölümünden ekleyebilirsiniz.

Resmi Görüntüle

Şimdi geldik Blog yazılarımızı yazmaya. Aslında bu bölüme kadar her şey çok normal ilerliyordu. Facebook’un bizlere Blog tadını verdiği notlar bölümünü kullanmaya başlayacağız, tabi ki öncelikle aktif etmemiz gerekiyor. Sekmeleri yönet bölümüne tıklayarak öncelikle notlar kısmını aktif etmemiz gerekiyor.

Daha sonrasında notlar sekmesine tıklayarak notlar bölümünü açıyoruz. Ve Blog yazımızı not olarak oluşturuyoruz. Facebook’un notlar için oluşturduğu yeni konsept sayfamızı blog yapmamıza olanak sağlıyor. Sizlerle beraber bir Blog yazısı yazalım hemen. Merhaba Dünya!

Resmi Görüntüle

Not ekle diyerek bu bölümden Blog yazınızı yazabilirsiniz. Bir Blog sayfasına yazar gibi kapak fotoğrafı eklememiz gerekiyor öncelikle. İçeriklerimizi hazırlarken resim, liste gibi içerikler ekleyebiliyorsunuz. Yazdığınız yazının kapak resmini konumlandırabiliyor ve çeşitli içerik özelliklerine müdahale edebiliyorsunuz.

Resmi Görüntüle

Ve Blog yazımızı tamamladık. Tamamlandıktan sonraki görüntüsü şu şekilde gözüküyor. Normal post ve uygulama içeriklerinden farklı. Tam bir Blog yazısı şeklinde karşımıza çıkıyor.

Resmi Görüntüle

Ve deyinmeden edemeyeceğim şeylerden bir tanesi de bunların beğenilip yorum yapılabiliyor olması. Etkileşimi anında görebiliyor ve paylaşımı daha hızlı gelişiyor. Normal Bloglara göre popüler olma ve gelişmeniz daha hızlı olacaktır.

Oluşturduğunuz Blog yazınızın permalink yani kalıcı bağlantısı da Seo uyumlu bir yapıda oluşuyor. Google üzerinden sayfanıza kitle çekmeniz de söz konusu…

Resmi Görüntüle

Son sözler : Uzun lafın kısası Facebook’dan oluyor bir Blog sayfası adlı bu yazının sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sizleri de bir Blog açmaya davet ediyor, saygılar ve sevgilerimi sunuyorum.