Hangi Not Uygulamasını Kullanmalısın! - Dijital Pazarlama Uzmanı

Hangi Not Uygulamasını Kullanmalısın!

mm

Selam dostlar, bugün sizlere teknoloji ile iç içe olan insanların bir dramından bir probleminden bahsedeceğim ve kendimce en iyi çözümü sizlerle paylaşacağım. Her teknoloji kullanıcısı şunu yapmıştır telefonunu yada bilgisayarında Google’ı açarak not uygulaması, en iyi not uygulaması, not tutma uygulamaları diye aratarak günlük hayatta unuttuğu not alması gereken şeyleri tutacak bir not uygulaması aramıştır.

Belki şuan iyi bir not uygulaması kullanıyor olabilirsiniz yada telefonunuz kendi not hatırlatıcısını kullanıyor işinizi görüyor olabilir. Fakat aranızda Google Keep ve EverNote gibi programları kullanan arkadaşlarda illa ki vardır. Bunlar piyasada en çok tanınan ve basit not uygulamaları gerçekten iyiler. Ve kullanışlılar ama ben beğenmiyor ve kullanışlı bulmuyorum. Ben telefonum da ki notumu bilgisayarım da, bilgisayarım da kaydettiğim Word belgesini telefonum da açmak istiyorum.

Ve bu ihtiyacım için onlarca not uygulaması indirdim kaldırdım kullandım neler neler çok iyileri oldu başlatma sorunu kullanma sorunu senkronizasyon gibi bir çok problem yaşadım. Ve bu deneyimlerimin sonucu sadece bir not uygulamasını beğendim ve ortalama 2 yıldır bu not uygulamasını kullanıyorum. Bir çoğunuz bunu biliyor hatta bir çoğunuz bunu görünce kapa kapa nerden çıkıyo bi şeyler ya. Kim yapıyor bunları filan diyorsunuz.

Bahsettiğim uygulama One Note aranızda bunu kullanan nadir insanlar varsa kullanmadan önceki boşluğu size tarif edebilirler. One Note açık ara piyasada bulunan en iyi Not uygulaması. Size biraz bahsetmek isterim ki bir senkronizasyon özelliği var ki tadından yenmez. SkyDrive alanını etkilemeden sınırsız senkronize etme özelliği. Depolama alanı olarak bilgisayarınızı ve telefonunuz hafızasını ve İnternet’te ücretsiz olarak sağladığı alanda barındırıyor.

Yani bu şu demek telefonunuza yada bilgisayarınıza ulaşamıyorsunuz. Yandı çalındı ama tüm notlarınız halen One Note‘ın İnternet sitesinde ve her yerden anlık girip takip edebilirsiniz demek. Ve ve Microsoft öyle güzel geliştiriyor ki One Note uygulamasını Word, Excel ve Power Point’in karışımı oldu desem yeridir. Neler neler var oy oy biraz anlatayım da içiniz gitsin.

Öncelikle arayüzden bahsetmek istiyorum. Windows 8, 8.1 ve 10 kullanıcısı iseniz mağazadan uygulama olarak indirebilirsiniz. Tabi ki bu uygulamadan bazı özellikler yok doğal olarak uygulama olduğu için o yüzden size masaüstü versiyonunu tavsiye ederim. Arayüz standart bir Office uygulaması şeklinde ama çoklu hesap yönetimi ve çoklu not yönetimi mevcut.

Yani 1 şirket hesabınız varsa şirketteki her çalışan için bir not bölümü oluşturabilirsiniz. Yada bir kitap yazarı iseniz kitaplarınız için bölümler, alanlar ve sayfalar oluşturabilirsiniz. İşleyiş şu şekilde basit bir anlatım yapmak isterim. Hesap > Notlarınız > Not Bölümleri > Sayfalar > Sınırsız not yazabileceğiniz alan olarak gelişiyor.

Ara yüzden biraz daha bahsetmem gerekirse ilk giriş yaptığınızda notlarınızı yazacağınız alan Word’den farksız ama Word gibi bir tek bir sayfa yok. Sınırsız bir boş sayfanız var ve her alanına özgürce yazı yazabiliyorsunuz. Alt kısımda ki resimden ne demek istediğimi daha rahat anlayacaksınızdır.

Resmi Göster

Arayüz de header yani üst bölüm word, power point ve excel gibi standart araçlar var. Bir not uygulamasında gerçekten ihtiyaç duyulası araçlar. Font araçları (seçim,büyütme,kalın,italik) Listeleme araçları, Renk ayarları, Başlık ayarları, Yapılacaklar, Önemli, Hatırlatıcı, Soru gibi ayarların dışında. Yapılacaklar listesi, Etiket bul, Otomatik Mail gönderme ve Outlook Mail ayarları Mevcut. Yine alt kısımda bulunan resimden detaylı görebilirsiniz.

Resmi Göster

Arayüz#3

Ekle bölümüne gelelim, bu bölüm Word’den daha gelişmiş ve Excel gibi yapılandırılmış. Boşluk ve Tablo ekleyebiliyorsunuz. Ve onun dışında can alıcı en sevdiğim özellik geldi. Dosya ekleme burası o kadar güzel ki anlatamam buraya isterseniz dosyanızı direk ekleyebildiğiniz gibi bir Power Point yada Word dosyasını direk entegre etmeniz mümkün. Bunu alt kısımda bulunan resimler ile daha net anlayacaksınızdır.

Ekle Bölümü - Resmi Göster

Arayüz#4

Bir Word Doküman Ekledim- Resmi Göster

Arayüz#5

Bir Power Point Doküman Ekledim- Resmi Göster

Arayüz#6

Dosya ekleme kısmını da geçtiğimize göre kaldığımız ekle menüsünden devam edelim. Ekle menüsünde Ekran Kırpma aracı mevcut yani bu şu demek ekran görüntüsünü anında kırpabiliyor ve notunuza ekleyebiliyorsunuz. Amaaan canım print screen tuşu varyaaa ne gerek var seslerini duyar gibiyim. İşte bunun Office ekibi demiş ki, insanlar böyle demesin buna bir kısayol yapalım. Print Screen tuşu gibi kısayol tuşu mevcut. Windows tuşu ve S tuşuna basarsanız ekran kırpma aracı ile tam ekran yada istediğiniz yeri kırparak not oluşturabilirsiniz. Ve bu anında kaydolur ve daha sonra ay gitti deme imkanınız ortadan kalkmış olur. Alt kısımdan bu özelliğin resmini görebilirsiniz.

Resmi Göster

Arayüz#7

Bakın size şimdi yok artık lan bu kadarda olmaz dimi diyeceğiniz bölüme getiriyorum. Bu One Note uygulaması ses’te ve video’da kaydediyor. Bak hele sen hergeleye. Anlık olarak ses kaydedebilir ve kesebilir düzenleyebilirsiniz. Ve tabi ki video’da ekleyebiliyoruz ve kesebiliyor oynamaya biliyoruz. Movie Maker üzerinde açabiliyor ve değişiklikleri anında kaydedebiliyoruz. Resimleri alt kısımdan inceleyebilirsiniz.

Resmi Göster

One Note Bağlantı, Denklem, Simge ve Tarih gibi şeyleri de ekleyebiliyor ve bunun dışında standart sayfa şablonları da oluşturabilirsiniz. Şimdi gelelim Çiz bölümüne burası basit kullanışlı bir Paint bölümü. Serbest çizimler, kalem boya gibi şeyler yapabiliyor. Hazır simgeler kullanabiliyorsunuz ve dokunmatik ekran özelliği ile tam fonksiyon çalışabiliyor. Aynı bölüm Mobil kısımda da mevcut ondanda makale sonunda bahsedeceğim. Alt kısımdan resmi inceleyebilirsiniz.

Resmi Göster

Arayüz#10

Menüde bulunan bir sonraki bölüm geçmiş bölümü. Bu bölümde son 60 güne ait geçmiş notları ve silinmiş notları görebilirsiniz. Yani silince hemen silinmiyor öncelikle geri dönüşüm kutunuza gidiyor oradan tamamen silmek isterseniz girip silmeniz gerekiyor. Alt kısımda bulunan resimden yine inceleyebilirsiniz.

Resmi Göster

Arayüz#11

Menüde bulunan bir sonraki durağımız gözden geçir kısmı. Bu bölümde notlarınız içerisinde yazım yanlışı var mı? öğrenebilir, aramalar yapabilir, eş anlamlı kelimeleri bulabilirsiniz. Oy oy yine bomba bir özellik. Çeviri özelliği One Note üzerinde hızlıca çeviri yapabilirsiniz! Alt bölümdeki resmi inceleyerek bu özelliği görebilirsiniz.

Resmi Göster

Arayüz#12

Menüde bulunan son durağımız Görünüm bölümü bu bölüm öyle keyifli ki not kısmını yeniden kendinize göre dizayn edebilirsiniz. Bu bölümde Sayfa görünümünü, boyutunu, rengini değiştirebilir. Arka planın nasıl olacağını seçebilirsiniz. (Kareli, Çizgili, Desenli ve Boş gibi) Yeni pencere açabilir, uzaklaşabilir ve yakınlaşabilirsiniz. Bölümle ilgili resimleri alt kısımdan inceleyebilirsiniz.

Resmi Göster

Menü kısmı bittiğine göre birde One Note‘ın kısa dışa aktar özelliğinden bahsetmek istiyorum. Tüm notlarınızı yedekleme işlemi yapabilir isterseniz bölümleri yada sayfaları tek tek .doc ve .pdf gibi formatlarda da dışarı aktarabilirsiniz. Alt kısımda bulunan resmi inceleyerek detayları öğrenebilirsiniz.

Resmi Göster

Arayüz#16

Makalenin başında arkadaşlarınız ile ortak not alanı kullanabilir yada şirket içindekilere ait alanlar oluşturabilirsiniz demiştim. Bunu paylaş bölümünü kullanarak yapabilir yetki verebilir yada notunuzu direk başka bir kullanıcı ile paylaşabilirsiniz. Ve her Office uygulamasının olmazsa olmazı seçenekler vardır. Genel, Görüntü ve Diğer ayarları yönettiğiniz. Bu bölüm tüm Office uygulamalarında sabittir bir değişiklik yok yani. Alt kısımda bulunan resim ile detayları görebilirsiniz.

Resmi Göster

Evet masaüstü uygulamamız bitti şimdi gelelim One Note uygulamasının Mobil versiyonuna. Öncelikle Mobil versiyonu iOs, Windows Phone ve Android platformlarına mevcut. Ve otomatik olarak hesabınız ile senkronize olarak çalışıyor. One Note uygulaması diğer not uygulamalarına göre çok daha hoş bir tasarıma sahip Mobil versiyonda. Rakiplerine göre daha kullanışlı bir arayüze sahip gerçekten…

Masaüstü kadar gelişmiş olmasa da çiz özelliği, hatırlatıcı, listeleme ve fotoğraf ekleme özellikleri mevcut. Ve Widget olarak kullanabiliyorsunuz. Alt kısımda kendi telefonumda bulunan uygulamadan aldığım ekran görüntüleri mevcut inceleyerek daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Resmi Göster
Tüm Resimleri Göster

Bir başka makalem de görüşmek üzere esen kalın dostlar.