İnternet Nasıl Var? - Dijital Pazarlama Uzmanı

İnternet Nasıl Var?

mm

İnternet nasıl var? Bunu her İnternet kullanıcısı sormuştur kendine. Türk olunca iş biraz daha komikleşiyor tabi. Ulan hakket nasıl var ya. Şimdi ben bu telefon ile Amerika’yı nasıl arıyorum. Hileli bunlar, gevur oyunları hep dinliyorlar bizi. Tarzı şeyler var. İnternet 3G Teknolojisi gelmeden önce nasıl çalışıyordu? 3G den sonra nasıl çalışmaya başladı ondan bahsedeceğim biraz.

Benimde merak ettiğim bu konu gerçekten hayret verici. İnternet nedir önce ondan bahsedelim. İnternet bilgisayarların birbirine bağlanması sonucu oluşan . Aslında bir yerel ağ diyebiliriz, fakat çoooook büyük olduğu için buna İnternet adını verdik, verdiler. Bende bu bilgiyi biliyorum ve bunun doğrultusunda şu sonucu çıkardım kendi kendime tüm dünya kablolar ile mi bağlı?

Türkiye – Amerika arası uçakla 15 saat sürerken tüm dünya kablo ile birbirine bağlı olabilir miydi? Bu söz konusu olabilir miydi? Eğer gerçekten böyleyse kendi kendime hayret verici ve çok ilginç dedim. Ve biraz araştırdım ki gerçekten tüm dünya birbirine kablo ile bağlı. Ortalama her sene bu kablolar yenileniyor ve farklı alanlar arası yeni kablolar döşeniyor.  Yani İnternetin bir sahibi yok ama genel anlamda bağlantı notlarının bir çoğu avrupa’dan bir kaç ülke ve amerikanın elinde. 3G’den sonra kablo teknolojisi tarih olmadı olamıyorda çünkü 3g teknolojisi yani kablosuz İnternet teknolojisini şuan bazı cihazlar ve bazı alanlarda kullanabiliyoruz. Neden peki?

Cevabı basit Maliyet uzaya bazı sayılı ülkeler bu teknolojide uydu ve sondalar gönderdikleri için sadece onları izni olduğu sürece bu alanı kullanabiliyoruz. Bu teknoloji bize pahalı geldiği gibi pahalı da kullanmamız gerekiyor. Tüm dünyada kullanılan telefon yayını ile yapılan İnternet akışı kablolar ile yapılıyor. Bazı ülkelerde kullanılan kablosuz İnternet yani telefonumuzdan direk uydu ile iletişim kurulan İnternet bazı ülkelerde kullanılıyor ve bunu tüm dünyaya ve tüm insanların kullanacağı şekilde yapmak biraz zor gibi. Fakat ileride neler olur bilemeyiz.

Kabloların dünyaya döşenmesinden bahsedelim biraz daha. Bu kabloların her yıl değiştiğini söylemiştim ve her yıl bu kablo haritasıda değişiyor. Evet bunun birde haritası var, adı Telegeoraphy Cable Maps olarak geçiyor. Alt bölümde bulunan ilk harita biraz daha net ikinci harita ise tam güncel hali. Çok yüksek ve net görmek isteyenler bu haritaya buraya tıklayarak gidebilirler.

Resmi Görüntüle

telegeography-map-100045601-orig

submarine-cable-map-2015-x

Peki bu kablolar nasıl döşeniyor? Ve Bozulmuyorlar mı? Kablolar üst düzey bir plastik ve esnek bir yapıda hazırlanıyor ve dış etkenlere olabildiğince zarar verilmesine karşı tasarlanmış. Helikopter ve gemi yardımı ile suya bırakılıyor. Bazı hassas bölümlerde ise makineler tarafından yerleştiriliyor. Bu kablo tam 9 katmandan oluşuyor ve neredeyse sınırsız kapasitede çalışacak biri İnternet sunuyor. Aslında İnternet değil elektrik sunuyor diyebiliriz.

Bizim evimizde ki teknolojide bir İnternet götürmese de biraz üst düzey bir yapıda. Elektrik enerjisi ile İnternet sağlıyor. Alt kısımda bu kablonun yapısını ve döşeme şeklini görebilirsiniz.

Resmi Görüntüle

underwater-cable

55-19926-oceanic_cable_teaser

132047