Twitter'ın Arka Planı - Dijital Pazarlama Uzmanı

Twitter’ın Arka Planı

mm

Selam dostlar, bu makaleyi yazma fikri xxx isimli bir medya firmasının yayınladığı bir makale sonrasında geldi. Firma şöyle bir başlık ile paylaşım yapmış. Twitter’daFenomen Olmanın Sırları” okudum ve sonuçta fenomen filan olmadım. Çünkü o kadar boş bilgi yazmışlar ki yani hakikaten boş. Nedir dedikleri hesabınızı aktif tutun, güzel Tweetler atın filan. Bunları yapınca fenomen olabilirmişiz. Hiç sanmıyorum böyle yaparak ta ilerleme kateden görmedim açıkçası. Ben size Twitterdan nasıl para kazanılır nasıl fenomen olur bunun sırlarını gerçekten vereceğim.

Öncelikle bazı yanlış algılanan durumlar var. Nedir Takipçi sayısının fazla olmasını popülarite sanan arkadaşlar. Bu durum böyle olmuyor, yani Takipçi sayısının milyon olması o kişinin fenomen yada dünyada ünlü birisi olduğu anlamına gelmiyor. Ortalama 500bin Takipçi şuan 1000 lira civarında satın alabiliyorsunuz. Bunu aldığınızda sayınız artıyor bir insan etkileşimi söz konusu değil. Sadece egonuz tatmin oluyor.

Bu kadar insan nasıl bu şekilde Takipçi topladı? Direk ünlü kişiler var Cem Yılmaz, Burcu Esmersoy gibi bunlar zaten direk fenomen olan kişiler. Ben sonradan popüler olan sadece Twitterdan tanınan kişilerden bahsediyorum. İşin aslı şu şekilde gelişiyor. Aslında şuan ki fenomen tayfanın kullandığı yöntem ve en aktif yöntem.

1 Hesabınız var buna asıl hesap ismini verelim. @AsilHesap ve 5 tane daha parodi hesabınız var @Parodi1 @Parodi2 @Parodi3 @Parodi4 @Parodi5 adlarını verelim. Evet buraya kadar güzel. Parodi hesaplarımızın hepsini farklı hesapları takip etmek sureti ile takip edeni takip ederim yönetim ile geliştiriyoruz. Yani bu ne demek ben takip ediyorum o karşı tarafta geri dönüyor yani ortada menfaat işi var. Bunu alt kısımda basit bir matematik ile açıklamak isterim.

Twitter günlük takip limiti 1000 ve 5 hesabımız var. Günlük 5000 kişi takip ediyoruz toplamda. Ve bu 5000 kişinin 2500’ü geri dönse bu rakam ortalama %70 ile %90 arasıdır ama ben en azı kullanarak %50 üzerinden yapmak istiyorum bu hesabı.  Yani günlük en kötü 2500 organik kanlı canlı Twitter kullanan insana ulaştık. Bu işlemi her gün yapabilirsiniz ama insanlık hali haftada 5 gün yaptığınızı varsayalım. 20 x 2500 dersek aylık toplamda 50bin Takipçi elde etmiş oldunuz. Güzel buraya kadar, 1 ayda toplamda 50 bin kişilik kitleye ulaşmış oldunuz.

Asıl hesap burada devreye giriyor güzel Tweetler atarak kendinizi RT yapıyorsunuz ve o hesaba direk Takipçi sağlıyorsunuz. Buda insanlarda bu adam iyi Tweet atıyor takip edeyim algısı oluşturup, sizi fenomen yapıyor. Peki firmalar yada diğerleri bunu nasıl kullanıyor? Ortalama 1 fenomenin bu tarz 40 – 50 hesabı var. Yazılımlar ile bunları otomatik yapmanız mümkün bir kaç web arayüz ilede bunları rahatlıkla yapabilirsiniz.

40 – 50 Hesapla kalsa iyi daha sonrasında bu şekilde hesap kasan arkadaşlar toplanıp bir sistem üzerinde bunu paylaşıyor. Çeşitli kaynaklar üzerinden bunları yine temin etmeniz mümkün. Peki bu ne? Eskiden TweetDeck kullanılırdı şimdi farklı yazılımlar kullanılıyor. Siz 5 hesap ekliyorsunuz, sizin gibi 50 kişi 5 hesap ekliyor. Yani 250 adet 100 bin Takipçili hesabın bulunduğu bir havuz oluyor. Bu havuz üstünden asıl hesabınıza Fav ve Rt alıyorsunuz ve organik insanlar sizi görüp takip ediyor. Burada asıl hesabın Tweet kalitesi önemli tabi.

Peki bunlar nasıl para kazanıyor? Firmalara reklam satıyorlar ve ya çeşitli aracı firmalar ile Tweet atarak ücret kazanıyorlar. Coca Cola, Ülker ve BMW gibi firmalar sosyal medyadaki kişiler ile iletişime geçip. Yada siz aracı firmalar ile iletişime geçip Tweet attıkça para kazanabiliyorsunuz.

Bu konu üzerine vereceğim ipuçları bu kadar alt bölümde bulunan yorum kutusunu kullanarak konu ile ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Bir başka yazımda görüşmek üzere esen kalın.