Üniversiteler Hangi Teknolojileri Tercih Ediyor? - Dijital Pazarlama Uzmanı

Üniversiteler Hangi Teknolojileri Tercih Ediyor?

mm

2014-12-07_0151

En dikkat çekici noktalardan bir tanesi, Marmara Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitelerinde okuyan ve programlama dili ile uğraşan kişilerin ayrıca digital marketing konusuna önem vermeleri, bu incelediğimiz diğer üniversitelerde olmayan bir özellik. Diğer bir dikkat çekici nokta ise Boğaziçi Üniversitesinde proje yönetimine verilen önem diğer hiç bir üniversitede olmayışı. Örneğin Kocaeli Üniversitesi büyük  oranda yazılım geliştirmeye odaklanırken, proje yönetimi gibi kritik bir konuya ilginin çok az olduğunu görüyoruz. ODTÜ , İTÜ ve Hacetepe ‘in izlediği patika ise hemen hemen aynı ama kullandıkları programlama dili tercihleri farklılık göstermektedir.

Programlama dili bazında inceleme

marmara

Marmara üniversitesinde ilgi duyulan yazılım dilleri sırasıyla  Java, Javascript  ve C#

bogazici

Boğaziçi üniversitesinde ilgi duyulan yazılım dilleri : Java, C++ ;  Microsoft henüz Boğaziçi Üniversitesine tam olarak girememiş anlaşılan

itu

İTU üniversitesinde ilgi duyulan yazılım dilleri :  Java, Javascript  ve C# ve  C++,

kocaeli

Kocaeli üniversitesi ilgi duyulan yazılım dilleri :  Java, Javascript  ve C# ve  C++, ; Kocaeli üniversite için Microsoft teknolojilerinin ağırlıklı olarak öğrenildiği bir yer diyebiliriz.

odtu

ODTÜ ‘de  ilgi duyulan yazılım dilleri :  Java, Javascript  ve C# ve  C++,

istanbul-bilgi-universitesi

İstanbul Bilgi üniversitesi programlama olarak yoğun çalışılan bir yer değil ama Java teknolojilerinin kalesi diyebiliriz.

hacettepe

Hacettepe  üniversitesnde ilgi  duyulan yazılım dilleri :  Java, ve C#, çeşit daha az diğer üniversitele göre.

Sonuç : 

digital_marketing

Üniversitede öğrencilerimizin hem programlama dili çeşitlerini, hemde programlama dışında proje yönetimi,  pazarlama ve vb..  gibi konularına ilgi göstermelerini öneririz. Başarı birden fazla bileşenin oluşması ile meydana geldiğini tekrardan vurgulamakta fayda var.

Kaynak : Kodcu.com