Windows 10 İnceleme - Dijital Pazarlama Uzmanı

Windows 10 İnceleme

mm

Selamlar arkadaşlar, bugün bilgisayarıma Windows 10 kurulumu gerçekleştirdim. Sizlere de Windows 10‘dan biraz bahsetmek istiyorum, henüz geçmemiş yada kafasında soru işareti olan arkadaşlara biraz yardımcı olurum diye düşündüm.

Öncelikle Windows 8.1‘e gelen yükseltme ile yapmadım, sebebi ise önceki yıllarda yaptığım yükseltmelerin sürekli sorun çıkartması oldu. Paketimi yükselterek Windows üzerinden kalıp dosyası şeklinde indirerek format attım.

Kurulumu gerçekleştirdim kazasız belasız Windows 10’a giriş yapma işlemi geldi, windows live kullanıcı kimliğim ile girişimi yaptım ve eski düzenim birazda olsa karşıma geldi. (Çubuk ve Renk düzeni)

Daha sonra Driverları kurma işlemine geçecektim bir kahve alayım dedim kendime geldiğimde bilgisayar kendi kendine bir şeyler yapıyordu. Bir baktım ki beni büyük bir dertten kurtarmış tüm driverlarım kurulmuş. Eksiksiz bir şekilde. Kullandığım Notebook HP Envy serisi bir Notebook belki Hp – Microsoft anlaşmasından dolayı olan bir durumdur yanlış yönlendirmek istemem ama eksiksiz bir driver kurulumu gerçekleşmiş.

Daha sonrasında biraz menüleri incelemek istedim birde ne göreyim vaov dedirtecek bir tasarım ince saydam iconlar. Tam yerinde diyeceğiniz karakter dizilimi menü tasarımı. Google – Android yapısından esinlenerek yapılmış bir bildirim çubuğu ve bu öyle güzel tasarlanmış ki tam benlik diyebilirim.

Ve en nefret edilesi Metro gitmiş ve bambaşka bir başlangıç ekranı çok kullanışlı. Aynı kullanışlıkta birde bildirim bölümü var ki tadından yenmez. Wifi, Konum, Notlar, Bildirimler neler neler. Mağaza çok gelişmiş ve uygulamalar çok daha estetik kullanılıyor.

En sevdiğim özelliklerden birisine geliyorum. Mağazadan Twitter ve Facebook uygulamalarını indirdim hemen. Ve birde ne göreyim gelişmiş bildirim çubuğunda gelen bildirimler Fav ve Likelar buraya listelenmiş. Adeta kullandığım Notebook’u bir android tablete çevirmiş Microsoft.

İşte en can alıcı kısım geliyor. Yıllardır anlamadığım 2 şey vardı zaten 1. Google neden Youtube uygulamasını arkada çalışır bir şekilde yapmıyor. 2. Microsoft neden çoklu masaüstü getirmiyor. Bu dertleri hep 3.parti uygulamaları ile çözerdik. Ama gel görki Windows 10’da çoklu masaüstü gelmiş! Ve öyle böyle güzel değil anlatamam. 40 tane farklı masaüstü açabiliyorsunuz ve çok çok hoş ve basit geçişleri var. Ve en güzeli 1. masaüstünde örneğin Photoshop programı açık. Ve 2. masaüstüne geçtiğinizde sanki bilgisayar 0dan açılmış gibi hiçbir program açık değil.

Yani 1. masaüstünde Photoshop işlerinizi yaparken 2. Masaüstünde internette karışıklık olmaksızın dolaşabiliyorsunuz. Birde Edge diye bir tarayıcı gelmiş. Chrome fanı olmama rağmen çok iyi tasarlanmış bir tarayıcı yapmış Microsoft ve çok hızlı. Tabi ki uygulama olarak eksiği var tarayıcının o ayrı geliştirilir diye düşünüyorum. Ama çok hızlı!

Görev çubuğunun yanına gelen ince beyaz çizgiler kaç farklı dosya açıldığını bize gösteriyor ve başlat menüsüne gelen sağ tık özellikleri de ayrı tabi… Ve en güzel özelliklerinden biriside örneğin 20 tane sayfanız açık, Microsoft görev çubuğuna eklediği bu özellik ile hepsini hizalama sıralama aynı ekranda gösterme gibi özelliklerde yapmış.

Sanki Windows geliştirilmemiş yeni bir Windows işletim sistemi yazılmış gibi. Tarih zaman bölümünden tutun Hesap makinesine kadar geliştirilmiş. Dönüştürücüler ve tabi ki paint’de geliştirilmiş.

Windows Virüs programının daha iyi olması ve güvenlik bölümünde bulunan Windows Hello‘nun daha da estetik hale gelmesi. Windows Aero ve Peek özelliklerinin gelişlerinin daha şekilli olması tabi bunlarda dikkatimi çeken özellikler.

Söylemeden edemeyeceğim bir özellik daha resimleri artık sadece ön izlemek yerine düzenlemede yapabiliyoruz. Çok estetik bir ön izleme ekranı ve düzenleme ekranı mevcut.

Alt bölümde sizde Windows 10 ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz. Sorularınız olursa elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım. Yine alt bölümde paylaştığım resimleri inceleyebilirsiniz.

Comments are closed